Zaznacz stronę

fot. Edyta Bodzioch

Są miejsca, w których czas się zatrzymał. Bywa, że towarzyszą temu negatywne odczucia. Emocje wsiąkają w ziemię, wgryzają się w mury, mieszają z powietrzem i nie pozwalają przejść obok obojętnie.

Takim miejscem jest ulica Próżna. Tylko kilka kroków z Placu Grzybowskiego w stronę ulicy Zielnej wystarczy, byś wsiadł w wehikuł czasu. To za sprawą pewnej kamienicy. Budynek z czerwonej cegły poprzecinany jest bruzdami i dziurami, ma zakratowane drzwi i martwe okna, które nie wzbudzają ciepłych myśli. Uwagę przykuwają za to czarno – białe zdjęcia, zdobiące jego fasadę. Stare fotografie ludzi w wytwornych strojach i pozach. Łączy je jedno – nikt na zdjęciu się nie uśmiecha. Nawet dzieci. A może tylko mi się wydaje?

Zdjęcia zdobiące elewację kamienicy to fotografie polskich Żydów. Stanowią niewielki wycinek ogromnego zbioru, należącego do Fundacji Shalom, która zebrała ponad 8000 fotografii przedstawiających żydowskich mieszkańców Polski. Dla mnie wszystkie te twarze patrzą gdzieś w dal, z tajemniczą powagą. Ktoś powie – taka fotomoda dawnych czasów. Podobno kiedyś uśmiech na zdjęciach nie był wskazany. To powaga była nobilitująca i dodawała dostojeństwa. Ja tę powagę odbieram inaczej.

Za każdym razem gdy tamtędy przechodzę, czuję jakbym wchodziła w filmowy kadr. Niemal słyszę odgłosy ciężkich oficerek, czuję napięcie, coś ściska mnie za gardło. Zastanawiam się, czy ludzie ze zdjęć przeczuwali, że historia wkrótce wciągnie ich w swoje ciemne wiry?

Wiem natomiast, że dzięki fotografiom mieszkańcy kamienicy przestali być anonimowi. Mają twarz, osobowość i płeć. A także swoją smutną historię, którą możesz usłyszeć. Wystarczy, że przyjrzysz się zdjęciom i pozwolisz postaciom snuć ich opowieść. Warto. Dla mnie ta kamienica jest jak pomnik przeszłości, któremu należy się chwila zadumy.

AUTOR: Edyta Bodzioch – jest ciekawą świata wegetarianką, kolekcjonującą wspomnienia i zapachy.

ZADANIE DLA CIEBIE: Jeśli w codziennej drodze do pracy lub szkoły mijasz jakąś starą kamienicę, pomyśl o ludziach, którzy w niej mieszkali. Rozejrzyj się uważnie, może pozostawili po sobie jakiś ślad? Jeśli znalazłeś takie miejsce, napisz o tym w komentarzu.
Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×