Zaznacz stronę

fot. Jacek Gądek

„Stajemy się nie tyle wrzącym tyglem, co piękną mozaiką. Różni ludzie, różne przekonania, różne tęsknoty, różne nadzieje, różne marzenia” – Jimmy Carter.

Jest miejsce na warszawskiej Woli, gdzie czas wstrzymał oddech. Odrapany mur wzdłuż  ul. Prądzyńskiego obejmuje żelazną, pordzewiałą bramę. Wszystko co po drugiej stronie, a co stworzone ręką ludzką, jest tu rude. To budynki dawnej Gazowani Miejskiej, a wśród nich najokazalsze – dwa cylindryczne zbiorniki. Mówi się o nich – warszawskie Koloseum. Są unikatem na skalę światową, a ich historia zaczyna się w 1888 r., gdy Wola jest jeszcze podwarszawską wioską. W zachodzącym słońcu odbywa się tu rudo-rdzawy spektakl.

Kilka lat temu często bywałam w sąsiedztwie Gazowni. Potrzebne mi przerwy spędzałam na przylegającym do zabudowań skwerze im. Alojzego Pawełka. Wyobrażałam sobie wtedy, jakie to mogłoby być przeżycie, stanąć w pustym wnętrzu jednego ze zbiorników. Zieleń skwerowych drzew trzepocząca liśćmi, stawała się metaforą gry światła i cienia. Kruszące się cegły w gamie rudych odcieni, choć każda inna, układały się starannie w całość. Szczerbate otwory okienne ze szczątkami szkieł i ram, przypominały niezagojone rany, chłepczące pocieszające powietrze. Kapiąca obecność wody, snująca się po murach odbija refleksy światła w kałużach. Zapach historii i duchy budowniczych, ich rozmowy dudniące wewnątrz – o czym były wówczas, w XIX wieku? Po skończonej dyskretnej pogadance z cegłami, wracałam z przerw.

Z cegłą jest jak z mozaiką – jeden element nabiera znaczenia, gdy staje się częścią całości. Ożywiony dotykiem ludzkiej ręki, wprawiony w ruch, puszczony w bieg historii. Staje się np. gazownią. Albo murem, co w określonym miejscu spotyka się z pordzewiałą bramą strzegącą tajemnic z przeszłości. Wspólnie tak sobie milczą, o romantycznej epoce rewolucji przemysłowej. Jestem jej bardzo ciekawa.

Nie mieszkam na co dzień w Warszawie, ale myślę o niej jak o mojej stolicy. Heroiczne i romantyczne – tak czuję to miasto, a głębiej, po prostu ludzkie.

AUTOR: Anka M. – włóczący się architekt; cegły tropi, gdziekolwiek jest. Kocha konie, ciszę, morze, smaki z dzieciństwa i książki.

ZADANIE DLA CIEBIE: Poszukaj muru, podejdź do niego, pogadaj z cegłą i pozostaw wiadomość. Najprostszą. Napisaną na kartce wiadomość wetknij w szczelinę lub pękniecie muru.

Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×