Zaznacz stronę

o projekcie

Zeszyt spacerowy szlakiem warszawskich detali i drobiazgów. Spójrz na Warszawę z innej perspektywy.

Zeszyt spacerowy szlakiem warszawskich detali i drobiazgów. Subiektywny przewodnik po Warszawie i zeszyt ćwiczeń w jednym. Pokazuje miejsca ważne, choć małe. Detale architektoniczne, meble miejskie, fragmenty posadzek, pamiątki po historiach osobistych i ogólnie znanych. Drobiazgi, które mijamy codziennie w drodze ze szkoły do domu, z domu do biura. Jaką historię kryją w sobie? Co mogą nam opowiedzieć o mieście i jego mieszkańcach?

Spójrz na Warszawę z innej perspektywy! Oglądanie miasta “przez lupę”, daje lepsze pojęcie o tym, co się w nim tak naprawdę dzieje. Przytaczanie doniosłych dat i wielkich historii przytłacza, wskazanie drobnego detalu intryguje. Kierunek poznawczy – od szczegółu do ogółu – prowokuje do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi – prowadzi nas jak za rękę do poznania szerszej historii. Stolica pod Lupą to projekt zarówno dla odwiedzających Warszawę po raz pierwszy jak i dla stałych jej mieszkańców. Ci drudzy przechadzając się ulicami dobrze znanego im miasta, mogą odkryć je na nowo, zaopatrzeni w specjalny zestaw „szkiełko i oko”.

Historie online i na papierze. Teksty o „swojej stolicy” mógł nadsyłać każdy, kto czuje się z nią związany i chciał o tym opowiedzieć. Warszawiacy z dziada pradziada i warszawskie słoiki. Ci, którzy znają Stolicę od podszewki i ci, którzy bywają w niej jedynie przejazdem. Każda z historii należy do innej osoby. Dzięki niej poznajemy fragment miasta, pochylamy nad ważnym, być może nieznanym szczegółem. Opublikowane teksty można znaleźć na stronie projektu, czytać, komentować i dzielić się nimi. Pod każdym z nich znajduje się zagadka lub zadanie do wykonania – dodatkowe wyzwanie dla tych, którzy zdecydują się wybrać z lupą na spacer po stolicy. Dzięki wirtualnej mapie miejsc można w łatwy sposób wyznaczyć trasę i ruszyć w miasto.

Wystawę podsumowującą projekt możesz zobaczyć w Domu Spotkań z Historią od 27 listopada do 17 grudnia 2014. Wernisaż wystawy ­był okazją do spotkań i rozmów z autorami i twórcami projektu. Tą wystawą chcemy opowiedzieć w jaki sposób ilustrowaliśmy nadesłane do projektu historie i jak „krok po kroku” powstawała z nich książeczka. Fotorelację z wernisażu i spotkania możesz zobaczyć w obiektywie Dominiki Dzikowskiej w wersji polaroid.

Zeszyt w wersji papierowej trafił do autorów opublikowanych w nim historii. W wersji online jest dostępny dla wszystkich tutaj.

Kto za tym stoi?

Zeszyt spacerowy szlakiem warszawskich detali i drobiazgów

Obejrzyj na stronie, pobierz pdf za darmo lub kup wersję papierową.

Zobacz zeszyt
Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×