o projekcie
Zeszyt spacerowy szlakiem warszawskich detali i drobiazgów. Spójrz na Warszawę z innej perspektywy.Zeszyt spacerowy szlakiem warszawskich detali i drobiazgów. Subiektywny przewodnik po Warszawie i zeszyt ćwiczeń w jednym. Pokazuje miejsca ważne, choć małe. Detale architektoniczne, meble miejskie, fragmenty posadzek, pamiątki po historiach osobistych i ogólnie znanych. Drobiazgi, które mijamy codziennie w drodze ze szkoły do domu, z domu do biura. Jaką historię kryją w sobie? Co mogą nam opowiedzieć o mieście i jego mieszkańcach?
Spójrz na Warszawę z innej perspektywy! Oglądanie miasta “przez lupę”, daje lepsze pojęcie o tym, co się w nim tak naprawdę dzieje. Przytaczanie doniosłych dat i wielkich historii przytłacza, wskazanie drobnego detalu intryguje. Kierunek poznawczy – od szczegółu do ogółu – prowokuje do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi – prowadzi nas jak za rękę do poznania szerszej historii. Stolica pod Lupą to projekt zarówno dla odwiedzających Warszawę po raz pierwszy jak i dla stałych jej mieszkańców. Ci drudzy przechadzając się ulicami dobrze znanego im miasta, mogą odkryć je na nowo, zaopatrzeni w specjalny zestaw „szkiełko i oko”.
Historie online i na papierze. Teksty o „swojej stolicy” mógł nadsyłać każdy, kto czuje się z nią związany i chciał o tym opowiedzieć. Warszawiacy z dziada pradziada i warszawskie słoiki. Ci, którzy znają Stolicę od podszewki i ci, którzy bywają w niej jedynie przejazdem. Każda z historii należy do innej osoby. Dzięki niej poznajemy fragment miasta, pochylamy nad ważnym, być może nieznanym szczegółem. Opublikowane teksty można znaleźć na stronie projektu, czytać, komentować i dzielić się nimi. Pod każdym z nich znajduje się zagadka lub zadanie do wykonania – dodatkowe wyzwanie dla tych, którzy zdecydują się wybrać z lupą na spacer po stolicy. Dzięki wirtualnej mapie miejsc można w łatwy sposób wyznaczyć trasę i ruszyć w miasto.
Wystawę podsumowującą projekt możesz zobaczyć w Domu Spotkań z Historią od 27 listopada do 17 grudnia 2014. Wernisaż wystawy był okazją do spotkań i rozmów z autorami i twórcami projektu. Tą wystawą chcemy opowiedzieć w jaki sposób ilustrowaliśmy nadesłane do projektu historie i jak „krok po kroku” powstawała z nich książeczka. Fotorelację z wernisażu i spotkania możesz zobaczyć w obiektywie Dominiki Dzikowskiej w wersji polaroid.
Zeszyt w wersji papierowej trafił do autorów opublikowanych w nim historii. W wersji online jest dostępny dla wszystkich tutaj.
Kto za tym stoi?
Zeszyt spacerowy szlakiem warszawskich detali i drobiazgów
Obejrzyj na stronie, pobierz pdf za darmo lub kup wersję papierową.