Zaznacz stronę

– fot. Kinga Wołujewicz –

Rzadko kiedy jest okazja spacerować po starodawnych warszawskich kocich łbach , bo wszystko wypiera kostka Bauma. Jeszcze rzadziej można spotkać w naszym mieście kostkę drewnianą.

W centrum miasta na ul. Próżnej raz do roku można taką kostkę obejrzeć, stanąć na niej i poczuć. Najważniejsze jednak, to być we właściwym miejscu i czasie, czyli na zakończeniu Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wydarzenie odbywa się co roku, we wrześniu. To jedna z nielicznych okazji, kiedy można zobaczyć stare sztorcowane drewno, wytarte pod nogami wielu pokoleń warszawiaków i przyjezdnych słoje. Kostka znajduje się w jednej z bram, w charakterystycznej kamienicy pod numerem 14.  Architektoniczna zabudowa ulicy Próżnej poddawana jest sukcesywnej renowacji. Mam cichą nadzieję, że w związku z tym zabytkowa kostka nie zniknie…

Inne miejsce w Warszawie, gdzie można natknąć się na podobną kostkę, ma zgoła odmienny charakter. To wytworna kamienica Rodryga Mroczkowskiego, znajdująca się na ulicy Mokotowskiej. Na parterze w witrynie, manekiny dumnie prezentują najnowszą kolekcję Zienia – dominuje klasyczna czerń z odrobiną glamour. Stara, drewniana kostka pozostaje na swoim miejscu, niewzruszona, dyskretna, elegancka.

AUTOR: Kinga Wołujewicz – pochodzi z warszawskiego blokowiska, gdzie w dzieciństwie największą frajdą było poszukiwanie skarbów i przygód w okolicznych krzakach. Czasami zdarza się jej spacerować po zaułkach starej Warszawy i odkrywać miejskie sekrety.

ZADANIE DLA CIEBIE:  Znajdź kamienicę, w której balkony podtrzymują figury krakowiaków i górali, a wejścia do bramy strzegą krasnale. Wejdź w bramę, spójrz w dół i podziwiaj!

Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×