Zaznacz stronę

I fot. Marek Borchert I

Patrz pod nogi…

Idąc Aleją Solidarności i przechodząc obok barokowego kościoła należącego niegdyś do Karmelitów Trzewiczkowych możemy zauważyć ślad na jezdni, który wygląda jak niedoróbka budowlana. Jest to ślad po miejscu, na którym wybudowano ten kościół 300 lat temu.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nie stoi w tym miejscu, w którym go zbudowano. Że w roku 1962 został przesunięty o 21 metrów do tyłu, aby można było poszerzyć jezdnię trasy W-Z.

Przesunięcia kościoła w Warszawie dokonano w nocy z 30 listopada na 1 grudnia. Była to na owe czasy poważna i skomplikowana operacja inżynierska. Trwała dokładnie 4 godziny.

Mimo panującego zimna operację tę obserwowałem osobiście wraz z kilkusetosobowym tłumem. Tak naprawdę, to nic nie było widać, ale kiedy ogłoszono przez megafony, że kościół stanął na nowych fundamentach, rozległy się oklaski.

Na pamiątkę wydarzenia w nowej jezdni zaznaczono kostką obrys dawnej lokalizacji kościoła. Niestety, kilka lat temu podczas remontu nawierzchni, kostka znikła pod powierzchnią nowego asfaltu, a ułożenie nowej jakoś nikomu nie przyszło do głowy. I tak pamięć o tym niezwykłym wydarzeniu została wymazana.

AUTOR: Marek Borchert – „najstarszy” – jak sam o sobie mówi – „czynny” przewodnik po Warszawie, jogin, podróżnik. Prowadzi bloga z historiami, które są bezwstydnie krótkie.

ZADANIE DLA CIEBIE: Czy znasz jeszcze jakąś budowlę warszawską przesuniętą lub obróconą? Odnajdź jej historię. Napisz komentarz.

 

Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×