Zaznacz stronę

fot. Ania Piwowarska

Z nieco obdrapanej ulicy, w nieco obszarpaną bramę – bo tam cud. Cud, miód i figurka. Szatę ma jaskrawą i żółto-czerwoną – nieco tylko nadjedzoną czasem. Włosy ma ogniste i wąsy. A wzrok opuszczony.

I stoi ta figurka pośrodku obdrapanego podwórka, gdzie gazety udają szyby, gdzie raz porzucone cegły na wieczność spoczywają, gdzie zapach kapusty miesza się z zapachem moczu, a wszystko przyprawione kwaśnym winnym octem w butelce. Kontenery na śmieci otaczają ją.

A przy figurce tulipanów dwa bukiety. Świeże. Pachnące. Jak nie z tego świata. Wczesną wiosną, gdy na drzewach ledwie pąki – takie tulipany to powiew wiosny. I powiew luksusu. Kto zaprowadził ten luksus w tym miejscu?

A z drugiej znowu strony – kto przyozdobił figurkę kontenerami śmieciowymi?

Dwa bukiety tulipanów. Dwa kontenery. Trochę poezji. Trochę prozy życia. Śmieci też trzeba przecież gdzieś wyrzucać. To dlaczego nie pod figurką? A figurka pośrodku. Ze wzrokiem spuszczonym. Niby cicha. Ale w stroju krzykliwym.

Wychodzące na wierzch szwy świata, objawiają się znienacka i w miejscach niespodziewanych – jak to praskie podwórko.

AUTOR: Ania Piwowarska – W ramach projektu Autentyczny Copywriting pisze i podpowiada, jak pisać o sobie. Mieszka w Krakowie. Warszawa jest dla niej miastem egzotycznym. Poznaje ją we fragmentach i opowieściach.

ZADANIE DLA CIEBIE : Szukaj kontrastów wokół siebie. Gdy niespodziewanie natrafisz na takie miejsce, uwiecznij je na zdjęciu, choćby telefonem.

 

Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×