Zaznacz stronę

fot. Piotr Żurek

Zmieniam Nieznajomych w Znajomych – takie hobby…

Poznaję obcych ludzi wiedziony instynktem, ciekawością, kaprysem. Zaczepiam ich, robię im zdjęcie, poznaje ich życie, myśli. Zawsze mnie ciekawiło, kto kim jest, dokąd idzie, czemu się uśmiecha – a właśnie uśmiech. Z daleka widzę idąca ulicą Wspólną dziewczynę – uśmiecha się do swoich myśli. Nie podnosząc aparatu robię triplet zdjęć.

Zastępuje jej drogę:
– Uśmiechałaś się idąc, patrz, zrobiłem Ci zdjęcie – o czym myślałaś?
– Prozaicznie, o chłopaku.
– A jak ma na imię?
– Nie wiem
– Nie wiesz? Jak to?
– Nie wiem – ulicę wcześniej nieznajomy zapytał mnie, czemu idę taka smutna…
Śmiejemy się jak dzicy – Aneta została zapytana dwukrotnie o powód nastroju na dystansie 100 metrów…

AUTOR: Piotr Żurek– eksarcheolog, a obecnie fotograf. Realizuje projekt Znajomi Nieznajomi – w ramach projektu zaczepia nieznajomych, robi im zdjęcia, zbiera ich historie i zamienia w znajomych … Warszawę lubi za jej różnorodność – bogatą historię, masę dziwnych miejsc i ludzi do poznania.

ZADANIE DLA CIEBIE: Zaczep nieznajomego, który się uśmiecha lub jest smutny i zapytaj o powód… Zapisz, co się wydarzyło.  

Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×