Zaznacz stronę

ilustracja: Wojciech Węgrzyński

 

Obrazek pierwszy.
Miejsce: Łazienkowa alejka.
Czas: Poranek, kwietniowy.

Biegiem do domu. Brzuch burczy o śniadaniu. Po drodze, chwila zatrzymana. Burczeniu wbrew.
Duże kółko. Potem mniejsze. I mniejsze. Aż do obrotów wokół własnej osi. I znów duże kółko. Mniejsze. I mniejsze. Obrót wokół własnej osi. W kałuży tańczy jeż! Nie wiem, czy oczom wierzyć. A jednak! Derwisz kolczasty.

Obrazek drugi.
Miejsce: Ulica Próżna. Jeszcze bez makijażu. Cegły wystają jej z butów.
Czas: Czerwiec. Chwila po deszczu. Ciepłym, burzowym.

Zapach rozgrzanego chodnika unosi się w powietrzu. Wiadomość od Jana: Spadł deszcz. Chyba wejdę w kałużę. Ja też! Ja też chcę! Drogi Jan. Ile w nim zachwytu. I chłopięcego łobuzerstwa w oku, choć włosy już pięknie posrebrzane.

Obrazek trzeci.
Miejsce: Sieleckie zakamarki.
Czas: Wieczór, październikowy.

Porządki. Deszcz w parapet stuka. Stuka? Niebo schodzi na ziemię! Wychodzę niechętnie. Ze śmieciami. I zostaję. Jakoś tak. Z kałuży w kałużę. Z deszczem taniec ochlapaniec. Mokry cały do domu wracam. Stuka serce. Lekcje jeża i Jana nie poszły w las, w kałużę wejść wolały. Przed papierem się kłaniam. Kredką piszę. Chodzenie po kałużach jest chodzeniem po chmurach trochę.

AUTOR: Wojciech – powsinoga, badacz kałuż i innych zdarzeń ważnych. Od nastu lat miejscem wielu z nich jest Warszawa.

ZADANIE DLA CIEBIE: Wejdź w kałużę. Z głową w chmurach pobądź trochę.

 

Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×