Zaznacz stronę

fot. Wojciech Węgrzyński

Tu była fontanna

Było sobie raz podwórko na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Reymonta. Podwórko, na które wychodziły klatki schodowe z czterech bloków. Każdy z bloków należał do innej wspólnoty. Wspólnoty kłóciły się ze sobą właściwie o wszystko. O to, do której należy podwórkowa altanka śmietnikowa i dlaczego ta, a nie inna. O bruk i ścieżki dla pieszych. I wreszcie o to, do kogo należy utrzymanie porządku na wspólnym podwórku. Tak mijały lata…

***

Na tym podwórku w latach 50-tych, na samym jego środku, stała fontanna. Skupiała życie podwórkowe, ożywiała przestrzeń i wyróżniała ją z innych – podobnych w okolicy. Archiwalne zdjęciach z tego okresu przypominają rodzinną i przyjacielską atmosferę panującą wśród mieszkańców i życie, które tętniło nie tylko wokół fontanny. Fontannę zamknięto dopiero w latach 80-tych. Oszczędności – wiadomo.

***

Zainspirowani wspomnieniami, my mieszkańcy postanowiliśmy odtworzyć klimat dawnych lat. Wsparło nas Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie”. Były rozmowy z osobami, które fontannę pamiętają i warsztaty z dziećmi. Wtedy też powstały nowe pomysły na zagospodarowanie miejsca.
Było pewne, że fontanna nie może być kolejnym generującym koszty wodotryskiem, ale symbolem. Elementem podwórkowego krajobrazu, który na nowo zintegruje mieszkańców. W akcji wzięli udział goście – architekci i artyści. Dla dzieci była to wspaniała okazja, żeby zobaczyć, jak jeden z ich pomysłów staje się rzeczywistością.
Na bazie dziecięcych preferencji stworzyliśmy mapę miejsc do zabaw i wypoczynku oraz opracowaliśmy koncepcję przyszłej „Fontanny Nie-Wodotrysku”.

Uwieńczeniem akcji było przygotowanie instalacji artystycznej, wernisaż prac dzieci i uroczyste odsłonięcie fontanny. W imprezie brali udział mali i duzi mieszkańcy podwórka. Był burmistrz i pani z warzywniaka. Przecinaliśmy wstęgę, było dużo śmiechu i zabawy. No i objedliśmy się czekoladą ze specjalnego kuchennego wodotrysku!

 AUTOR: Maria i Tomek – mieszkańcy podwórka i miłośnicy Starych Bielanach.

ZADANIE DLA CIEBIE: Mali mieszkańcy podwórka nie mieli problemu z wymyśleniem fontanny bez wody. A Ty? Wymień co najmniej trzy typy fontanny nie-wodotrysku. Dzieci w trakcie warsztatów wymyśliły ich aż 5. Poniżej znajdują się ich pomysły, ale zanim je zobaczysz, pomyśl o swoich.

PODPOWIEDŹ

Dzieci zaproponowały fontannę wspomień, śmiechu, szeptów, radości, światła i czekolady. A Ty? Jaką fontannę miałeś na myśli?
Maria Rauch

Jako architekt projektuję domy i ich wnętrza, działam zawsze zgodnie z planem – „od ogółu do szczegółu”. Jako autorka projektu Stolica pod lupą – patrzę z innej perspektywy.

Obecnie mieszkam i pracuję w Warszawie na Starych Bielanach. Na swej drodze spotykam ludzi i ich historie, poznaję detale i drobiazgi, które są dla nich szczególnie ważne. Warszawę lubię za jej różnorodność. Do projektu zapraszam wszystkich, którym poznanie miasta: od szczegółu do ogółu – niejako przez lupę – wydaje się szczególnie interesujące.

Fot. Tomasz Żemojcin
×
Justyna Karamuz

Razem z Marią będę się opiekować wersją online Stolicy pod lupą. Na co dzień projektuję strony internetowe i wiem jak ważne jest patrzenie przez lupę. Od drobiazgów, detali i pixeli zależy użyteczność i piękno.

Mieszkam w Warszawie od urodzenia  i podoba mi się, że się zmienia. Lubię historie o małych zmianach, które robią dużą różnicę.

Fot. Piotr Żurek
×
gra w sekrety

Warszawa jest mozaiką, potłuczoną i złożoną na nowo kompozycją pozornie niepasujących do siebie elementów.

ceramiczny talerzyk z Syrenką – autor: Stanisław Tworzydło

×
zagadki

Jak znaleźć chyba najstarszą działającą w Warszawie pracownie ceramiczną? Nie ma szyldu a mieści się na Starym Mokotowie pod tym samym adresem od prawie półwiecza.

Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

×
Wojciech Węgrzyński

 

Wojciech mało pisze o sobie. Wojciech zbiera zadziwienia i zagubione guziki, i-lustruje *_*

 

Fot. Maria Rauch
 
×
spacery

Osioł Franciszek, owca Kaziemierz oraz banda kotów. W tym gruby rudy. Tą przemiłą zgraję znają wszyscy bywalcy Lasku Bielańskiego.

Kościół Pokamedulski na Starych Bielanach.

×
historie

Przeczytaj historie, rozwiąż zagadkę, odszukaj miejsce i opowiedz nam o tym.

Historie odnajdziesz na wirtualnej mapie.

×